Pelenkakiütés babapopón, avagy mumus a pelusban
A babák leggyakoribb „betegségei” közé bőrkiütések, allergiák, ekcémák tartoznak, aminek a hátterében a pelenka allergia rejtőzik. Pusztán vegyszerek miatt alakul ki. Az eldobható pelenka olyan sok vegyszert tartalmaz, hogy kész szerencse, ha néhány kiütéssel megússzuk. A kérdés, hogy valóban szükséges ezen keresztül menni?
Mérgező civilizációs probléma – A pelenkakiütés
Sír a baba, biztos kicsípte a pisi a pelenkában, nem igaz? Hát nem! Sokszor nem a pisivel van baj, hanem a pelenkákban található töméntelen vegyszerrel. Ez egészen odáig fajulhat, hogy kiütések helyett valóságos sebek, hegek alakulnak ki óriási felületeken. . Az erős idegzetűek keressenek rá google-ben, hogy „pelenkakiütés”, és nézzék meg, milyen képet dob fel a kereső. Nincs annál szívszaggatóbb dolog, amikor egy anyának a saját gyermeke szenvedéseit kell tétlenül néznie. Mégis vidám, mosolygós reklámok ezrei győzködnek, hogy mennyire praktikus, örömteli családi kellék az eldobható pelenka.
A vegyszerek teljes problémája levezethető addig a száraz tényig, hogy a bőrfelület nagymértékben levegő és folyadék áteresztő.
Ha vegyszerrel érintkezik a bőrünk, akkor azok gyorsabban, nagyobb károkat okozhatnak! Nemcsak kiütést, de akár máj-, vesebetegségek, idegrendszeri rendellenességek is kialakulhatnak. Ez a jelenség babákra, felnőttekre egyaránt érvényes.
Mi rejtőzik a pelenkakiütés mögött
A legfelháborítóbb, hogy mind a mai napig az eldobható pelenkán túlnyomó része annyi káros vegyszert tartalmaz, hogy még egy felnőtt embernek is bőven több, mint elég lenne.
Nézzük:
- Polietilén-fólia vagy más, „selyem” tapintású műanyag: Nedvességelvezető. Közvetlenül a babapopsival érintkezik. A tapintása nem irritáló, de a műanyag összetétele igen.
- Nátrium-poliakrilát golyócskák. Cellulózőrlemény, ami víz hatására zselés lesz. Ez köti meg a folyadékot, és mivel benne van, hogy „poli”, ezért biztos nem környezet barát, hanem megint valami műanyag.
- Polipropilén-fólia. Ez pedig azért felelős, hogy ne ázzon át a pelus. Ezt is „hasznos” vegyszerekkel teszi.
- Fehérített cellulóz. A cellulóz fehérítése során dioxin keletkezik, ami a legveszélyesebb mérgek egyike. Nem értem, hogy miért kell egyáltalán fehéríteni a pelenkát… Annyira nehéz lenne eladni barnán?…
- Illatanyagok. Úgy is szokták nevezni, hogy „balzsamos kivitel”, ami leginkább káros kőolajszármazékokat, irritáló parfümöt és egyéb illatos, „selymesítő” vegyszereket takar.
- Gumi, ragasztó, egyebek. Ezekre is óriási szükség van ugyebár.
Alternatív megoldás
- Mosható pelenka. Nem akkora macera, mint sokan gondolják. Nagyon sok jó minőségű textilpelenka létezik. Nem kell kézzel mosni, mert a gép is kimossa. Csak a papírbetét kell benne cserélni (Érted… papírbetét! Nem „poliizé”, és ez is ugyanúgy felszívja a vizet). Már csak anyagi okokból is érdemes megfontolni, mivel egy baba összesen 20 db ilyen pelenkát használ el. Számoljunk csak utána.
- Eldobható öko pelenka. A hagyományos eldobható pelenka másik, nem elhanyagolható hátránya a környezetszennyezés. Csak Magyarországon naponta 1 millió pelenka kerül a kukába, ami egy baba szobatisztáságik összesen 1 tonna veszélyes hulladékot jelent babánként. Csak hazánkban több százezer baba van, tehát lehet számolni… Ha mindenáron ragaszkodni akarunk az eldobhatósághoz, akkor legalább válasszuk a „biopelenkákat”. Nem olcsó mulatság, de legalább 90%-ban bambuszból készül, és a nedvszívórésze, ami nem lebomló, így jóval kevesebb a környezetszennyezés.
Egy jó popsikrém
Legyen az pelenkaallergia, vagy ha tényleg csak kicsípte a pisi, bármi irritáció, bőrszárasság, egy jó popsikrém valóságos felüdülés lesz a babánknak. Jó popsikrém alatt azt értem, hogy csordultig van bőrápoló, hidratáló olajakkal és az égvilágon semmi vegyszert nem tartalmaznak. De mit is ajánlhatunk? Teszteltük és bevált:
Happy Teddy Popsikrém